تبلیغات
مقاله های کامپیوتر - چگونه ویندوز ۷ خود را همیشه پاک نگهداریم


بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 7 مرداد 1390

چگونه ویندوز ۷ خود را همیشه پاک نگهداریم

چه خوشتان بیاید چه خوشتان نیاید ویندوز همیشه یک سری فایل بیهوده در سیستم شما ذخیره و نگهداری می‌کند که عموما به هیچ دردی نمی‌خورند و فقط مقدار حافظه‌ی شما را کاهش می‌دهند. برنامه‌هایی برای پاک‌سازی این دسته فایل‌ها ساخته و عرضه شده‌اند که CCleaner را می‌توان نمونه‌ای از این قبیل نرم‌افزارها دانست. اما این برنامه‌ها خودشان حجیم هستند و حافظه‌ی شما را کم می‌کنند.


جالب است بدانید که خود ویندوز ابزاری در دل خود دارد که در واقع کار همان نرم‌افزارهایی که در بند قبلی ذکر کردم را انجام می‌دهد! این ابزار که Disk Cleanup نام دارد، با پاک کردن فایل‌های بلااستفاده مانند فایل‌های داخل Recycle Bin، فضای بیشتری برای ذخیره‌سازی فایل‌های ضروری‌تر به شما هدیه می‌دهد.

به طور عادی می‌توانید از مسیر Start > All Programs > Accessories > System Tools > Disk Cleanup به این برنامه دسترسی پیدا کنید؛ اما در این مطلب هدف ما ایجاد یک برنامه‌ی روتین است که خودبخود اقدام به پاک‌سازی هارد دیسک شما نماید. پس با ما همراه باشید …

۱. Task Scheduler را باز کنید :

روی دکمه‌ی Start کلیک کنید و عبارت Task Scheduler را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

FreeDiskSpace02 چگونه ویندوز ۷ خود را همیشه پاک نگهداریم؟!

۲. ایجاد Basic Task :

در پنجره‌ی Task Scheduler روی Action در بالای صفحه کلیک کنید و از منوی پیش رو Create Basic Task را انتخاب کنید.

FreeDiskSpace03 چگونه ویندوز ۷ خود را همیشه پاک نگهداریم؟!

۳. اعمال تنظمیات روی Task ایجاد شده :‌

بعد از انجام مرحله‌ی قبلی صفحه‌ای گشوده می‌شود که می‌بایست در این صفحه یک عنوان و یک توضیح برای Task ایجاد شده نوشته و بر روی دکمه‌ی Next کلیک کنید.

FreeDiskSpace04 چگونه ویندوز ۷ خود را همیشه پاک نگهداریم؟!

در صفحه‌ی جدید باید تناوب اجرای Task ایجاد شده را مشخص کنید. بطور مثال معین کنید که هر هفته یک‌بار این Task اجرا شود. بعد از تعیین تناوب روی Next کلیک کنید تا به صفحه‌ی زمان‌بندی دقیق برسیم. در این صفحه باید تاریخ شروع دوره را برای ویندوز مشخص کنید و Next …

FreeDiskSpace05 چگونه ویندوز ۷ خود را همیشه پاک نگهداریم؟!

در صفحه‌ی جدید برنامه از ما می‌پرسد که در این Task‌باید چه کاری را انجام دهد. ما باید از او بخواهیم که برنامه‌ای را باز کند. بنابراین با انتخاب Start a program به مرحله‌ی بعد می‌رویم.

در این صفحه باید مسیر برنامه‌ی مورد نظر که همان Disk Cleanup هست را به ویندوز بدهیم. برای این منظور مسیر C:WindowsSystem32cleanmgr.exe را در قسمت مربوطه (Program/script) وارد کنید. راستی در قسمت Add arguments حتما عبارت cleanmgr.exe/sagerun:1 را بطور کامل و دقیق بنویسید. روی Next و سپس Finish کلیک کنید.

FreeDiskSpace08 چگونه ویندوز ۷ خود را همیشه پاک نگهداریم؟!

۴. (اختیاری) اعمال تنظیمات روی برنامه‌ی Disk Cleanup :‌

شما می‌توانید بسته به نظر و علاقه‌ی خود تنظیمات خاصی را روی Disk Cleanup اعمال کنید. برای این کار از کلیدهای ترکیبی Windows + R استفاده کنید؛ یا اینکه به منوی Start بروید، وارد Accessories شوید و روی Run کلیک کنید. در کادر مربوطه عبارت CMD را نوشته و Enter را فشار دهید.

در پنجره‌ی سیاه رنگ باز شده دستور cleanmgr /sageset:3 را وارد کرده و Enter‌را بزنید (بجای عدد ۳ هر عدد دیگری که خواستید می‌توانید بگذارید. این عدد در واقع یک اسم انتخابی برای تنظیماتی‌است که قرار است اعمال و ذخیره کنید.). حالا صفحه تنظیمات باز می‌شود …

FreeDiskSpace11 چگونه ویندوز ۷ خود را همیشه پاک نگهداریم؟!

با توجه به نظر خود تنظیمات را اعمال کنید و OK را بفشارید. حالا باید برگردیم به Task Scheduler. بعد از اینکه وارد این برنامه شدید لیستی از Taskهای ایجاد شده را می‌بینید. روی Disk Cleanup دو بار کلیک کنید. در پنجره‌ی جدید روی Start program دو بار کلیک کنید. در صفحه‌ی بعدی بجای آن عدد ۱ در قسمت Add arguments، عدد ۳ (یا هر عددی که در بند قبلی انتخاب کردید) را وارد کنید.

FreeDiskSpace12 چگونه ویندوز ۷ خود را همیشه پاک نگهداریم؟!

تمام شد! برای اطلاعات بیشتر در مورد ابزار Disk Cleanup می‌توانید به این صفحه از سایت مایکروسافت مراجعه کنید.
طبقه بندی: ▼ سیستم عامل،  مقالات ویندوز 7، 

ارسال توسط M3hR
آرشیو مطالب
تبلیغات
صفحات جانبی
پیوند های روزانه